طرز تهیه حلیم گندم با گوشت گوسفندی

طرز تهیه حلیم گندم با گوشت گوسفندی

طرز تهیه حلیم گندم با مرغ با گوشت گوسفندی بدون گوشت سریع کشدار نذری مشهدی خوزستان فوت و فن پخت حلیم نذری برای 100 نفر خانگی فوری

حلیم از غذاهای خوشمزه ایرانی است که معمولا برای صبحانه تهیه می شود. این غذای خوشمزه علاوه بر اینکه در مغازه های حلیم فروشی برای صبحانه فروخته می شود به عنوان نذری در روزهای مشخصی از سال بین مردم پخش می شود. حلیم نذری را از شب بار می گذارند و تا صبح انرا هم می زنند سپس بعد از اذان صبح پخش می کنند.

حلیم خوشمزه و فوری

نیم کیلو بلغور گندم رو شسته و در آبجوش ریخته و می پزیم. ۳۰۰ گرم گوشت رو بدون نمک و پیاز جداگانه می پزیم. بعد گوشت رو ریش کرده و با بلغور پخته و یک فنجان روغن داخل پلوپز ریخته و روی کمترین حالت پخت گذاشته و سه ساعت می پزیم. چهار تا پیاز رو با روغن دنبه یا روغن زرد سرخ می کنیم .و بعد از پخت گوشت و بلغور قاطی کرده نمک و فلفل زده و حسابی می کوبیم. من با گوشت کوب برقی زدم. دو لیوان آب قلم هم اضافه می کنیم. برای قلیه ابگوشت + پیاز داغ + رب و کمی لپه و نمک و فلفل مخلوط می کنیم. بعد روی حلیم رو تزیین می کنیم. عزاداری هاتون قبول التماس دعا.

دستور دوم

اگر خواستیم حلیم درست کنیم با گندم باید از روز قبل خیس کرده امااین روزها کارخانم ها راحت تر شده☺️ گندم های نیم کوب شده یاپوست گرفته یا پرک شده درست می کنیم ابتدا گوشت جدا می پزیم گندم پوست گرفته شده را که شستیم می‌گذاریم با آب ابگوشت باشعله ملایم آرام آرام پخته شود بعد ازپخت درون میکس ریخته ومیکس کرده وگوشت ریش ریش کرده ودرون حلیم ریخته ودوباره روی گاز می گذاریم تا جابیفتد وبا کره یا روغن ودارچین تزئین می کنیم حلیم باگوشت یا گوشت بوقلمون یا آب قلم میشه درست کرد

دستور سوم

مرحله اول

برای تهیه حلیم نذری خوشمزه ابتدا گندم های پوست کنده را داخل کاسه ای بزرگ می ریزیم و تا سطح روی گندم ها آب می ریزیم و اجازه می دهیم یک شب خیس بخورند. بعد گندم های خیس خورده را آبکشی می کنیم و داخل قابلمه مورد نظر برای پخت حلیم می ریزیم.

مرحله دوم

سپس ۶ لیوان آب نیز به گندم اضافه می کنیم و قابلمه را روی حرارت کم می گذاریم تا به مرور زمان گندم ها بپزند.زمانیکه به جوش آمد بطور مداوم هر ۵ دقیقه یکبار آن را هم می زنیم تا ته نگیرد.گوشت را نیز داخل قابلمه ای قرار می دهیم.

مرحله سوم

سپس تا یک بند انگشت روی آن آب می ریزیم و بلافاصله پیاز را پوست می گیریم و می شوییم و از وسط نصف می کنیم و به گوشت اضافه می کنیم تا بوی زهم گوشت را بگیرد و کمی زردچوبه نیز روی گوشت می پاشیم.

مرحله چهارم

حالا قابلمه را روی حرارت ملایم می گذاریم و درب آن را می گذاریم تا گوشت کاملا مغز پخت شود. سپس گوشت پخته شده را داخل صافی می گذاریم و صبر می کنی تا خنک شود.همین طور پیاپی گندم را هم می زنیم تا ته نگیرد.

مرحله پنجم

گوشت خنک شده را ریش ریش می کنیم و زمانیکه گندم کاملا پوره شده بود به آن می افزاییم و بلافاصله کمی نمک نیز اضافه می کنیم و مداوم به هم زدن ادامه می دهیم و ۱ قاشق غذاخوری روغن نیز به مواد اضافه می کنیم و حرارت را ملایم می کنیم و مداوم به هم زدن ادامه می دهیم.

مرحله ششم

چون حرارت را ملایم کرده ایم و امکان ته گرفتن حلیم بیشتر است و می خواهیم آب اضافه حلیم تبخیر شود ( البته دقت کنید همه آب حلیم نباید تبخیر شود چون زمان سرد شدن حلیم سفت تر می شود ) تا حلیم قوام یابد.

مرحله هفتم

حلیم قوام یافته را از روی حرارت بر می داریم و کنار می گذاریم تا کمی از حرارت بیفتد و خنک شود و داخل ظرف مورد نظر می ریزیم و با شکر و دارچین آن را تزئین می کنیم البته می توانید کمی روغن نیز مجددا رور آن بریزید و با نان تازه نوش جان کنید.

نظرات